Пилотите управляват едноместни и бързи самолети. Те изпълняват напълно строга акробатична програма. Тя се състои от 14 акробатични фигури, с обща продължителност от около пет минути. Ако броим излитането и кацането, тези часовници са подложени на стрес тест около 25 минути. Защо ли? Те срещат G-сили, които са доста силни, варират от 7 до -4. За сравнение един нормален пътнически самолет среща сили от рода на 2 gs. Натоварването при тези самолети е значително по-голямо, заради програмата, при която рязко се сменя атмосферното налягане и разбира се, заради бързата скорост. Оттам вече това се отразява и на механичните часовници.
За да направим успешно теста, ние измерваме скоростта на работа и поведението на часовниците, преди и след полета. В общата оценка на моделите е включена разбира се и преценката на самите пилоти. По-специално пилотите отчитат четливостта на часовниците при различното осветление и условия. Също така удобството надеждността и комфорта по време на носенето му.
Интересен факт е, че според всички показатели, часовникът който спечели тестовете е именно Zenith Captain Pilot Chronograph. Всички пилоти единодушно решиха, че това е най-добрият часовник, който могат да използват по време на полетите си. Лек и приятен за носене, но същевременно здрав и комфортен. Това обаче далеч не е изненада за някои хора, които се интересуват от механични часовници. Ако разгледаме внимателно историята на компания Zenith ние ще открием, че доста години назад в миналото едни от първите часовници за пилоти са произведени от точно същата компания. На това му се вика традиция. Още през далечната 1960г. по искане на Военно-въздушните сили на Италия, от Зенит създават пилотски часовник, наречен Cairelli. Въпреки че моделът от статията, а именно Captain Pilot Chronograph е далеч по-нов и модерен, също така имащ много преимущества, той си прилича доста с този часовник от 1960г. Двата модела обаче имат една съществена разлика: договореността между различните пилоти и тяхното общо правило, а именно: Малкият циферблат, който показва изминалите минути е разположен в 3 часа, а другият секундомер е на 9 часа.
Часовник от подобен калибър се различава и с множество уникални функции. Така например този модел може да изчислява разстояния с помощта на скоростта на звука. С него ние определихме, за щастие след края на полета, че е имало гръмотевична буря само на 7 километра от мястото за изпълнение на акробатичната програма. Освен това времевото разстояние между светкавицата и този гръм е точно 21 секунди.
Ако искате да четете и други по-интересни статии за часовници и не само, то може да разгледате нашият блог за часовници. Статиите са изцяло авторски или превеждани от чуждестранни източници.