вторник, 5 ноември 2013 г.

Защо хората продължават да носят механични часовници?

Здравейте отново мои любими читатели, днес ще си говорим за часовници и по-скоро, защо и как ги носим все още. Всички знаят, че в днешни дни мобилните телефони и още повече смартфоните са изключително популярни. Те също така ни предлагат тази възможност да проверим колко е часа, но защо тогава хората все още носят часовници? Това ще е въпросът на тази статия и днешната ни дискусия. В статията ще ви запозная още с историята на часовника като уред от неговата поява до наши дни и как се вписва той в 21-ви век. Не знам дали знаете, но откриването на часовника е било отдавна, даже нещо повече може би това е едно от най-старите открития на хората. Служи за отчитане на определени интервали от време, защото просто хората дори и в древността са искали да планират своето време.

Може би първите часовници водят своето начало още около 1500г. преди Христа, тогава в Древен Египет са създадени така наречените слънчеви часовници, като те се състоят от определен символ във формата на буквата Т, благодарение на слънчевите лъчи и сянката, хората са виждали кое време е, но разбира се с не толкова голяма точност. Друг сериозен недостатък на този тип часовници е , че те не могат да се използват вечер. Не знам дали знаете, но по-късно се появяват и водни часовници. Да точно така, те имат предимство, защото отчитат часа и през нощта, от своя страна пък недостатък и то не малък е, че изискват човешка намеса почти постоянно за регулирането на водата. Тези часовници се използват предимно в Древна Гърция.


Доста години след това на мода идва и часовникът с пясък, който се използва и в навигацията. Това далеч не е лошо изобретение, но в повечето случаи изисква огромно количество пясък, а и далеч не е толкова точно самото отмерване. Днес тези модели се използват по-скоро за декорация като сувенири.

Постепенно стигаме някъде до средата на 11-ти век, когато китайци изобретяват механичен часовник, може би един от първите модели с т.нар. спусков механизъм. В последствие години и векове по-късно са създадени изцяло автоматични, механични модели часовници в Париж и Швейцария разбира се. Самият часовник на китайците се захравна с променлив ток от електрическата мрежа. Разбира се това не е доста удобно и най-вероятно поради тази причина този часовник не става изключително популярен.

С годините и най-вече през 19-ти и 20-ти век часовникарството се развива на бързи обороти, появяват се буквално хиляди модели и видове часовници. Така е и до днес, може би малко хора знаят, но в световен мащаб се произвеждат все повече часовници. Сигурно се чудите защо? Някои биха казали: Че защо ми е часовник? Нали си имам телефон, лаптоп и таблет?” Може би са прави, ако попринцип не харесват да нояст часовници или пък гледат на часовника само като някакъв странен инструмент, или просто не могат да разпознават часа от аналогов модел, да и такива хора има. Но ако погледнат от друга страна ще забележат че часовникът, това е може би най-важният моден аксесоар, един вид цяло бижу и украшение. Да не говорим за мъжете, защото те и без това нямат много аксесоари, най-вероятно това е техния най-важен такъв, по който може да познаеш много неща за дадения човек.


Ако искате да разберете повече за часовниците или просто да се сдобиете с някой хубав модел, то заповядайте в нашият сайт на адрес IskamChasovnik.com.